Endüstriyel Yalıtım

Endüstriyel Yalıtım

Endüstriyel Tesislerde, içerisinde sıcak ya da soğuk akışkan taşıyan ya da bulunduran boru, fırın, eşanjör, kazan, fırın, vana, armatür, klima kanalı gibi ekipmanlarda yalıtım gerekmektedir. Sıcak ve soğuk hatlara izolasyon uygulanmasının genel amaçlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

-Endüstriyel tesislerde çalışanlar için sağlıklı ve emniyetli bir çalışma ortamı sağlamak,

-Sıcak hatlarda yüzeylerden kaçan ısıyı,  soğuk hatlarda ise yüzeylerden emilen ısıyı izolasyon ile engelleyerek, enerji tasarrufu sağlamak ve karbondioksit emisyonunu azaltmak,


-Ses, yangın, terleme, yoğuşma, buharlaşma, ve donma gibi tesisin üretim verimliliğini ve ekipmanların sağlıklı çalışmasını engelleyebilecek tehlikelerin ortadan kaldırılmasını sağlamak olarak özetleyebiliriz.

ENSATE Mühendislik teknik bilgi ve altyapısını endüstriyel yalıtım uygulama taahhüt ve malzeme tedariği alanında da göstermektedir. Uzman ve nitelikli kadrosu ile petrokimya, tekstil, gıda, ambalaj, enerji gibi bir çok önemli sektörde anahtar teslim yalıtım taahhüt projelerini başarı ile tamamlamıştır.

ENSATE Mühendislik olarak endüstriyel yalıtım projelerinde mühendislik hizmeti sunmaktayız. Boru ve ekipmanların yalıtım uygulamalarında malzeme seçimi ve uygulama; yalıtım işçiliği metodu çok önemlidir. Doğru izolasyon uygulamaları işletmelerin çalışanlarının güvenliği ve üretim-enerji verimliliğini sağlamaktadır.

Endüstriyel ısı yalıtım uygulamalarında öncelikle yalıtımı düşünülen bölgenin veya alanın genel bir etüdü gerçekleştirilir. Bu etütte;

Yüzey sıcaklıkları, ekipman ve boru boyutları, çapları, ortam şartları ve diğer bütün gerekli ölçümler, yapılarak uygulamanın kalitesini arttırmak için gerekli bilgiler alınır.

Yapılan etüt sonucunda yalıtım yapılacak bölge için en uygun yalıtım malzemesi  veya malzeme kombinasyonları ve sac kaplama seçenekleri tercih edilir. Amaç sistemden kaybolan ısı enerjisini doğru malzeme tercihleri ve düzgün işçilik ile minimum düzeye minimum maliyetle indirmek ve yapılan yatırımın uzun yıllar devamlılığının korunmasını sağlamaktır.